A Szúnyogcsípést követően szemgyulladás lép fel, az orron és füleken piros duzzanatok jelennek meg, majd később átterjednek az ivarszervekre és egyéb helyekre is. A szemváladék gennyessé válik, orrfolyás valamint nehéz légzés jelentkezik. A duzzanatok miatt kialakul a betegségre jellemző un. oroszlánfej. Rendszerint a betegség elhullással végződik.
Vírusos megbetegedés melyet vérszívó rovarok (szúnyog, légy) terjeszt. Később a betegség érintkezés útján is terjed.
A betegség elleni védőoltással oltsuk be a kedvencünket.
A nyulak vírus okozta vérzéses betegségének leggyakoribb elnevezése hazákban az RHD, amely a betegség angol nevének kezdőbetűiből áll. A teljes név: Rabbit Viral Hemorrhagic Disease. Találkozhatunk még az RVHD, a VHD és az RCD - a Rabbit Calicivirus Diseasa névből - elnevezéssel is, országonként változóan.Az első megbetegedést 1984-ben, Kínában észlelték, majd 1985-től járványként söpört végig az európai nyúlállományban. Magyarországra 1986-87-ben terjedt át, az északi határszél felől érkezve.1989-ben törzskönyvezték a hazai gyártású Leporiphylin vakcinát, ennek ellenére évente van megbetegedés az ország több pontján. A betegség kizárólag az üregi nyúltól származó fajokra veszélyes, így a házinyúlra is. Arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy más fajokat is megbetegít.Az RHD halálos, gyógyíthatatlan, rendkívül tünetszegény, gyors lefolyású betegség. Lappangási ideje 24-48 óra.Tünetei: a láz, a táplálék visszautasítása, levertség, elkékült nyálkahártyák, nehézlégzés, idegrendszeri problémák, sárgaság, nyálkás hasmenés, habos vérzés az orrból és/vagy a végbélből. Főként a felnőtt állatokat veszélyezteti, náluk a mortalitás 90% fölötti. Az 1-2 hónaposnál fiatalabb nyulak ritkán betegszenek meg - náluk a halálozási arány nem éri el az 50%-ot, viszont az enyhe tüneteket mutatók, vizeletükkel és székletükkel még 60 napig ürítik a vírust, ezáltal tovább fertőzhetnek, ahogy a túlélő felnőttek is. Emiatt a betegség bejelentési kötelezettség alá esik.
Oltóanyag: Pestorin Mormyx: Egy ideje hazánkban is kapható a cseh gyártmányú Pestorin Mormyx vakcina, melyet 2006-ban törzskönyveztek Magyarországon. Kombinált készítmény, myxomatózis ellen 6 hónapig tartó, RHD ellen 1 éves védettséget nyújt. Megfelelően fejlett, egészséges, 6 hetesnél idősebb nyulaknál alkalmazható, bőr alá oltva. Mivel a két betegség ellen különböző ideig véd, több lehetőség van az állandó védettség fenntartására. Ennek legegyszerűbb módja az alapimmunizálást követő félévente ismételt vakcinázás.
Tályog:Megdagadt kinövés, amely a nyúl testén bárhol megtalálható. Kezelése: felnyitás és kitisztítás, kezeld antibiotikumos kenőccsel a sebet, amit az állatorvos ír fel.
Cekotrofia: A nyúl közvetlenül a végbélből eszi meg az ürülékét. Ez az ürülék igen hasonlít szőlőfürthöz, zöldes színű, és lágyabb. semmit sem kell tenni. Ez normális nyúlviselkedés. Így növeli a bizonyos tápanyagoknak a felszívódását.
Bélgyulladás: Hasmenés, étvágytalanság, esetleg fogyás. Kérd az állatorvos segítségét.
Atkák a fülben: A nyúl vakarja a fülét, állandóan rázza a fejét, különösen, ha a füle tövét vakarod. Macskáknak való fülatka elleni gyógyszerrel kezeld, de segíthet illóolaj fülbe csepegtetése is.
Bélhurut: Lágy, könnyű, vizes széklet, vagy zselészerű széklet. A nyúl ül, és őrli a fogait. Étvágytalanság. Kezelése: Nyugalom, nagy rost tartalmú, könnyű, alacsony kalória szintű diéta. Házipatikaként FIBREPLEX paszta, rengeteg vízbe keverhető antibiotikum adható a további fertőzések megelőzésére. Mindenképpen orvos felkeresése!
Atkák a szőrben: Csupasz foltok a bőrön, amely hámlik és viszket Bolhairtó és atkaölő por. (csak nyúl számára ártalmatlan szerrel kezeld!)
Szőr okozta szorulás
Szőrrel keveredett ürülék.
Szedd le a bogyókat, adj a nyuszinak szénát és friss ananászlét vízzel hígítva. Kezeld szőr gombolyag elleni gyógyszerrel. Magas rost tartalmú táp.
Végbélgyulladás: Piszkos, gyulladt, fertőzött a végbél környéke Mosd le ott a nyuszit, langyos tiszta vízzel. Kezeld antibiotikumos krémmel a végbélnyílás környékét, amíg meg nem gyógyul. Tisztítsd ki a ketrecet!
Tejmirigygyulladás: Gyulladt, megduzzadt, forró, elszíneződött emlő rendszer. Az emlő tályog gyakori. Normális esetben csak tüzelés és elválasztás után jelentkezik. Penicillin injekciós kezelés. Az emlőket tisztítsd meg a tejtől, meleg pakolás 3-4-szer naponta.
Malocclusion: Amikor az alsó metszőfogak túl nővik a felső metszőfogakat. A fogak folyamatosan nőnek, és túl hosszúak lesznek. Előfordulhat a ketrec folyamatos rázásától, ezáltal a fog kimozdul, és rossz irányba kezd el nőni, de ennek lehetnek genetikai oka is! Havonta vágasd a fogát. Ne szaporítsd, ha genetikailag sérült!
Paralysis Hátsó láb rángás,
csökkentett bél- és hólyagkontroll. Az állatot el kell altatni.
Végbélgiliszták Kicsi babcsírára hasonló giliszták a végbélben, a szõrön ill. a székleten. Redszeresen kezelni Ivomec vagy Piperazin tartalmú szerrel.
Piros vizelet: Piros vagy narancssárga vizelet, ami esetleg tejszerű is lehet. Semmit nem kell tenni, ez normális, a táplálék okozhatja.
Gombásodás: Köralakú szőrhullás, a kör közepén bőr fájdalom, esetleg fehéres, hámló bőr. Jóddal, és gombaölő szerrel kezeld, ezt nem féreg, hanem gomba okozza.
Talpfekély: Repedezett, vérző területek a hátsó mancson. A nyuszi körmeit, rendszeresen vágni kell, ha nem tud megfelelően kopni, ez is az egyik oka a talpfekély kialakulásának! Gondoskodj, megfelelő pihenő helyről. Kezeld ápoló kenőccsel, lehetőleg ne szaporítsd, hogy csökkentsd a hasonló gyenge mancsú utódok létrejöttét.
Pasteurella: Folyamatos tüsszögés, fehér vagy zöld orrfolyás, csapzott a szőr az első mancsok belsejénKülönítsd el a többi nyúltól, hogy csökkentsd a fertőzést. Antibiotikumokkal csökkentheted a tüneteket, de sosem fog meggyógyulni. Folyamatos kezelésre szorul élete végéig."
Nyúlszifilisz": Pikkelyes gyulladás a nemi szerveken, esetleg az orron és később a szájon. A beteg vonakodik a párosodástól, és a megtermékenyüléstől, elvetélés. Külső nemi szervek napi kezelése penicillinnel. Ne szaporíts ilyen beteg állatot.
Könnyező szem: Nedves, könnyes, csipás szem. Tisztítsd ki meleg vízzel. Naponta öblítsd sóoldattal és kezeld szem kenőccsel a gyógyulásig.
Görbült nyak: Fejforgatás, a nyúl sokat forog és elveszti az egyensúlyát. Nagy halálozási esély. Kezelhető fülcseppel, de legtöbb esetben elaltatják az állatokat.
Bögölytályog: Kidudorodás, kinövés bárhol az állat testén, amelyben egy légbuborék van. A bögölylégy lárvája okozza. Nehéz otthon eltávolítani, legjobb állatorvoshoz vinni. A lárva megsértése fertőzést okozhat, amitől az állat elpusztul.