A nyuszik társasági lények, örülnek egymás közelségének. Az ivartalanított nyuszi párban élhet egy másik nyúllal, így több nyuszit is nyugodtan tarthatunk együtt természetesebb társadalmi körülmények között, a magányos fogság helyett anélkül, hogy fokoznánk a túlnépesedési problémát. Ivartalanítással elkerülhetjük a nem kívánt almot, és az azonos nemű nyuszik verekedés nélkül képesek együtt élni. A párban tartott, ivartalanított nyusziknál a bak-nőstény, bak-bak, illetve nőstény-nőstény párosításának nincs jelentősége.
Minél előbb végeztetjük el a műtétet, annál kevesebb változást észlelünk nyulunk viselkedésében, hiszen még nem rögzültek az esetleg kialakult rossz szokásai. Az ivartalanított nyuszi nem hízik el a műtétet követően, azt a nem megfelelő táplálás, a mozgáshiány és az unalom okozza.
A 4 éves korukig nem ivartalanított nőstény nyulaknál 85%-nál is nagyobb az esély rá, hogy méhrákot kapjanak. Kiváltó oka lehet az aktív méh szövet, mely folyamatosan osztódik, és ezek mutációja adhat okot a daganatos elváltozásokra.
A betegség első jelei lehetnek a vérzés, véres vizelet. A vérveszteség elég gyors lefolyású is lehet, mely során a nyúl gyakorlatilag pár nap alatt elvérezhet.
Mire észlelhető jelei vannak a betegségnek, addigra már nagy valószínűséggel áttétek képződhetnek. Ha sikerül is a méhdaganatot eltávolítani, addigra már áttétek képződnek a test más részein.
Bak nyulaknál, mint lehetséges egészségügyi kockázati tényező a here- és prosztata rák, melyek következtében vizelési- székletürítési problémákat okozhatnak.
Mindezek után méltán gondolhatjuk azt, hogy nincs érv amellett, hogy ne ivartalanítassuk kedvencünket. Általános tévhit, hogy az ivartalanítás által kedvencünk személyisége megváltozik vagy hogy ellustulnak, és elhíznak.
Az ivartalanított, lakásban tartott nyúl sokkal tovább él, mint ivaros társai.
Az ivaros nyuszik átlagéletkora 3-6 év között mozog, az ivartalanítottaké 8 év.
A bak nyuszikat a herék hasüregből való leszállása után lehet ivartalanítani, ami általában 3,5 hónapos korban következik be. Az állatorvosok többnyire javasolják, hogy várjunk a műtéttel legalább 5 hónapos korig. Kétéves kor után ajánlott egy alapos vizsgálatot elvégeztetünk, teljes vérképpel. Ez segít kideríteni bármilyen addig rejtve maradt körülményt, amely a beavatkozást kockázatossá teheti. Általában 6 éves kor után már kockázatosabb az altatás vagy műtéti beavatkozás.
A nyuszikat TILOS éhgyomorra vinni a műtétre, nem tudnak hányni, így ez nem veszélyezteti őket a műtét alatt, viszont azt soha nem szabad hagyni, hogy a bélrendszerük teljesen kiürüljön!
Nagyon fontos, hogy nyuszink ivartalanítását, kizárólag olyan állatorvos végezze, aki speciálisan jártas nyuszik terén!!
A nyulak ivartalanítása nem maga a műtét veszélyes, hanem az altatás. A nyuszik ugyanis nagyon könnyen túlalszanak, ami akár a halálukhoz is vezethet.Ezért a legfontosabb a megfelelő mennyiségű altató beadása, és ehhez nagyon pontos súlyadatokra van szükség.
A beavatkozás előtti pár napban adhatunk a nyuszinak probiotikumot, így megbizonyosodhatunk arról, hogy az emésztése rendben van. Ne változtassunk a táplálásán, és ne kezdjünk diétába.
A műtét után helyezzük csendes, nyugodt, meleg helyre a nyuszit és figyeljünk arra, hogy keveset mozogjon. A legtöbb frissen ivartalanított bak nyuszi hazaérve rögtön inni, majd enni szeretne. Biztosítsunk számára friss ivóvizet, szénát, lédús zöldfélét és száraztakarmányt.
Másnap reggel, de legkésőbb este fontos, hogy egyen valamit a nyúl, ellenkező esetben gyomornyálkahártyáján felmaródások keletkezhetnek, emésztése lelassulhat, emésztőrendszere felmondhatja a szolgálatot.
A műtét után is adható probiotikum az étvágya visszatértéig. Az első napokban figyeljük a heget lehetőség szerint reggel és este is. Néhány esetben az ivartalanítás után a herezacskók folyadékkal teltek lehetnek és/vagy duzzadttá válhatnak. Ijedtségre semmi okunk, a problémán meleg borogatással segíthetünk, viszont ha bármilyen fertőzésre utaló jelet vagy szivárgó vérzést észlelünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!