Emellett szívesen fogyasztanak, zöldséget, gyümölcsöt, fakérget, ágakat, leveleket. Ismerjük meg tehát, hogy miből mennyit és mikor ehetnek.
A széna kiváló rostforrás és a legfontosabb része minden nyúl étrendjének. A nyúl emésztőrendszerének optimális működéséhez nagy mennyiségű emészthető rostra van szüksége, melyet a széna tartalmaz. Ezért a szénának állandóan a nyúl rendelkezésére kell állnia,
A rostnak több fontos szerepe van:
• Védelmet nyújt a bélcsatorna mozgásának lelassulása, leállása ellen
• Véd a székrekedéstől, melyet a bélben felhalmozódott szőr okoz.
• Növeli a széklet mennyiségét és víztartalmát, Megelőzi az enterotoxémiát
• Gondoskodik a vakbél megfelelő bakteriális egyensúlyának fenntartásáról.
A nyúl emésztőtraktusa gyorsan feldolgozza a nagy mennyiségű magas rost/alacsony kalória tartalmú táplálékot. Túl kevés rost az étrendben komoly problémákat okozhat. Ezen problémák zöme elkerülhető, ha a nyúlnak korlátlanul szénát biztosítunk minden nap az egészséges pocakért és fogakért.
A széna minősége nagyon fontos, a jó minőségű széna teljesen száraz, zöld színű, édes és fűszeres aromájú és általános kinézete étvágygerjesztő. Néhány ember szerint a jó széna illata hasonlít a dohány illatához. Fontos, hogy a széna ne tartalmazzon sok port. A szénapor kis részei is okozhatnak légzőszervi problémákat.
A nedves szénának penész szaga van és súlyosan megbetegítheti a nyulat, tehát ettől azonnal meg kell szabadulni. Sötét, száraz helyen tároljuk, mivel a napfény tönkre teheti a benne lévő fontos vitaminokat és ásványi anyagokat.
Fontos azonban, hogy a zöld lucernát csak több napos fonnyasztás után, fokozatosan, mértékkel adagoljuk, ugyanis elhízáshoz vezethet, ezért az általános réti széna ajánlott leginkább.
A ketrechez tartozó szénarácsból kínáljuk számukra a szárított szénát, ebből kedvükre tudnak fogyasztani és praktikus, mert nem tapossák maguk alá a szénát. Ha azt tapasztaljátok, hogy a nyuszitok kevés szénát eszik a tartóból, akkor kínáljátok a ketrec padozatára a szénát. Sok nyuszi úgymond legelni szeret ösztönüknél fogva, így nekik az lehet a megoldás. Tehettek be nekik lefogyott papírtörlő gurigát szénával megtömve, nagyon jó móka és egyszerű játék is egyben.
A zöldségek és gyümölcsök bevezetése az étrendbe:
Nagyon fontos, hogy a zöldségeket és gyümölcsöket lassan és óvatosan vezessük be, a legjobb, ha egyszerre csak egyet adunk neki. Állj ellen a csábításnak, hogy egyszerre nagy mennyiséget adj, mert a sok zöldség túl lágy széklethez, hasmenéshez vagy a bélmozgás leállásához vezethet. Kínálj egy kis darabot és várj legalább 24 órát. Ha nincs túl lágy, folyékony, ragadós széklet, akkor másnap adhatunk egy nagyobb darabot. Ha a bogyók túl lágyak, ne adj neki egy ideig és majd egy későbbi időpontban próbáld meg újra. Hagyj elegendő időt megszokni a zöldségféléket, szánj 5-7 napot minden új zöldség bevezetésére. A kisnyulaknak nagyon érzékeny az emésztőtraktusuk és étrendváltozáskor hajlamosak hasmenésre. A 3-4 hónapos kor általában megfelelő időpont hogy elkezdje a zöldségfélék bevezetését. Ha az ifjoncnak gyomorproblémái lesznek, akkor várj inkább még egy ideig.
Néhány ehető zöldség amivel kedveskedhetünk kedvencünknek
Zeller- zöld és gyökér
Saláták
Retek levele
Sütőtök
Paprikafélék
Petrezselyem- zöld és gyökér
Spenót
Spárga
Borsóhüvely (borsószem nem)
Paradicsom (csak kis mennyiségben)
Uborka (kis mennyiségben- szintén okozhat hasmenést)
Brokkoli (kis mennyiségben)
Fehérrépa (kis mennyiségben)
Kínai kel (kis mennyiségben)
Néhűny ehető gyümölcs amivel kedveskedhetünk kedvencünknek
Alma a magja kivételével
Körte a magja kivételével
Málna és levele
Áfonya és levele
Eper és levele
Szeder és levele
Sárgadinnye
Őszibarack
Ananász
Szőlő a magja kivételével
Mangó
Almahéj